PAYLAŞ

Turizm fuarlarını takip edenler bilirler bu aralar turizmde fuar dönemi. Eski jenerasyon turizmcilerin (Evet evet duayenlerin değil!) deyimleriyle dünyanın en büyük turizm borsası Almanya’da düzenlenen Berlin veya ITB fuarı ardından da Moskova MITT fuarları gezip görmeyi seven turizmcilerimizi bu yıl da memnun etti. Turizm fuarlarına göre son okuduklarımdan çıkanlara göre herhangi bir sorun yok bu yıl. Toplamda da yaklaşık onyüzbin milyon turist gelecek yine.

Ha bu arada söylemek istediğim bir şey daha var! Fuarlarda turizmcilerimizin söylediğine göre geçtiğimiz yıl sayıları söyledikleri gibi değilmiş. Çok daha iyiymiş! Bence 2017 yılı üzerinden bildirdikleri rakamlarla şimdi açıkladıkları arasında büyük farklar var. Muhtemel bir dil sürçmesi olduğuna inandığım bu durumun toplu halde gerçekleşmesi ise gerçekten büyük tesadüf. Çok etkileyici!

Bizimkiler hakemin vermediği gollerle skor üzerine yürürken İspanya golleri ardı ardına sıralıyor. İspanya’da da eğer toplu dil sürçmeleri yoksa(!) şöyle şeyler olmuş. Haberler aynen şöyle yazıyor; Açıklanan verilere göre, 2018 yılı şubat ayında hava yolu ile İspanya’ya giden ziyaretçi sayısı bir önceki yılın ayına kıyasla yüzde 5.9 oranında artarak 5 milyon 50 bine yükseldi.

Turizm Fuarları

Bu ayda İspanya’ya en çok ziyaretçi gönderen ülke 1 milyon 91 binle İngiltere olurken, onu 760 binle Almanya, 443 binle İtalya ve 397 binle Fransa izledi.

Şubat ayında İspanya’ya gidenlerin yüzde 52.6’sı (2 milyon 654 bin) bütçeli, yüzde 47.4’ü (2 milyon 395 bin) bütçeli hava yolu şirketlerini tercih etti.

2 AYDA 10 MİLYON ZİYARETÇİ ALDI

Yılın ilk 2 ayında hava yolu ile İspanya’ya giden ziyaretçi saysı da yüzde 5.9 oranında arttı. Buna göre, 2 ayda İspanya’yı ziyaret edenlerin sayısı 9 milyon 973 bin olurken, bunların 2 milyon 55 bini İngiltere, 1 milyon 439 bini Almanya, 905 bini İtalya ve 772 bini Fransa vatandaşlarından oluştu.

İki aylık  dönemde İspanya’da gidenlerin yüzde 52.2’si (5 milyon 210 bin) bütçeli, yüzde 47.8’i (4 milyon 762 bin) ise geleneksel hava yolu şirketlerini kullandı.

SADECE 4 ÜLKEDEN 5 MİLYON ZİYARETÇİ ALDI

İspanya’nın ilk 2 ayda İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya’dan aldığı ziyaretçi sayısı ise 5 milyonu geçti.
Turizm Fuarları

Turizm Fuarları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here