PAYLAŞ

Türkiye Süper Ligi 2.haftasında Kadıköy’de oynanan ve 2-2 berabere sonuçlanan Fenerbahçe – Trabzon maçının 5.dakikasında zor bir pozisyonda Trabzonspor’u öne geçiren golü atan Burak Yılmaz’ın tribünlere yaptığı, baş parmağını dudaklarına götürerek “susun” veya “nasıl susturdum” anlamındaki hareketi Fenerbahçe tribünlerinden büyük tepki çekti.

Burak Yılmaz gibi inişli çıkışlı bir futbol hayatı süren, başarılı olacağına inançla transfer edilip hayal kırıklıkları yaratan, “büyük” tanımlamasına giren tüm takımlarda forma giyip bu camiaların hiçbirine ait olamamanın verdiği psikolojiyle neredeyse her rakip takım taraftarı tarafından ıslıklanan bir futbolcunun bu tepkiyi vermesi kadar olağan bir şey olmadığını düşünüyorum.

Daha önce formasını giyip terlettiği ama hem kendisini hem de oynadığı takım olan Fenerbahçe’yi tatmin edememiş olan Burak Yılmaz, hikayesini Fenerbahçe’den sonra ezeli rakibi olan Galatasaray’da sürdürmeye karar verince Fenerbahçe taraftarı da Burak Yılmaz özelinde olmayan bir tepki göstererek kendi tarihlerinden onu sildiler. Hatta silmekle de kalmayıp, sanki kendilerine ihanet etmiş olarak görüp sevmedikleri karakterler arasına aldılar.

Tribünlerde nefes alıp, bir kaç kelam haykırmış herkese doğal görülebilecek bu durum, Burak Yılmaz’ın Fenerbahçe’nin rakibi olan herhangi bir takımla Kadıköy’e her geldiğinde tekrarlanacak kadar olağan bir tribün psikolojisi halidir.

Sahaya çıktığı an ıslıklanacak, tribünlerden sahaya sesini duyurabilenler tarafından bu ruh haliyle hakaret edilecek ve elden geldiğince onun hakkında düşünülenler tepki olarak sahaya yağacak.

Bütün bunları yazmam bunları onayladığım anlamına gelmesin. Ancak bu toprakların yüzyıllardır biriktirdiği kodlarında bu duyguları kısa bir sürede değiştirmek oldukça hayali bir davranış olur. Yani bunlar devam edecek ve haddinden fazla tepki göstermeye meyilli topluluk psikolojisindeki yanyana duran taraftar topluğu bu durumdan oldukça da keyif alacak.

Burak Yılmaz

Burak Yılmaz Haklı mı?

Gelelim Burak Yılmaz’ın tepkisine..

Burak Yılmaz Kadıköy’de Fenerbahçe maçı öncesi ısınmak için sahaya çıkar çıkmaz ıslık sesinden yuhalanmaya kadar çığlık çığlığa bir tepki gördü ve maç başladığında  her top ayağına geldiğinde bu tepki devam etti.

Trabzonspor macerasına tekrar başlayan Burak Yılmaz’da geçtiğimiz hafta start verdiği şanslı dönemine bu haftayı da ekleyerek daha 5.dakikada Volkan’ın üzerinden aşırtma bir vuruşla takımını böyle zorlu bir deplasmanda 1-0 öne geçirdi. Sonra gol sevinciyle koşmaya başlayan Burak önce eliyle tribünlere -onu protesto edenlere- sus işareti yaptı ve sonra onu tebrik etmeye gelen takım arkadaşlarının gazına gelerek zafer kazanmış bir gladyatör misali suratındaki ifade sertleşti ve avaz avaz haykırdı.

Böylesi bir psikolojide onu protesto edenler de haklı Burak’ın tepkisi de haklı. Ne de olsa hepimiz aynı suyu içip, aynı havayı soluyoruz. Bu toprakların çocukları da böyle işte..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here