PAYLAŞ

Futbolun güzelliklerinden biri de, yarattığı rekabet ortamı ve çoklu bir yarışma sürerken neredeyse her takımın ayrıca kendi yarıştığı başka bir önemli rekabeti daha bulunmasıdır. Dünyanın her yanında bunun örnekleri olduğu gibi ülkemizde de bu rekabet ciddi bir ilgi görüyor. Dünyanın en büyük derbileri denildiğinde aklınıza neler geliyor?

Dünyanın En Büyük Derbileri

Dünyanın En Büyük Derbileri

Şimdi bu konunun, yani Dünyanın En Büyük Derbileri rekabetlerinin bir de pazarlaması yapılmaya başlandı.

Dünyanın her yerinde en büyük derbiler diye bir sıralama ve bu durumu gazlama durumu var. Tabii ki burada rekabetin dışında ciddi endüstriyel ve ekonomik bir durum söz konusu. Artık bu rekabetler çok özel gelirler getiriyor. Maçların anısına ürünler piyasaya sürülüyor. Bu karşılaşmaları yayınlayan yayın kuruluşları ciddi izlenme oranlarına kavuşuyor. Birçok ülke önemine göre bu karşılaşmaları canlı olarak yayınlıyor. Reklamların fiyatları zirve yapıyor. Bu rekabetleri yerinde izlemek isteyenler ciddi paralar ödüyor ve hatta bu işin bir de turizmi çıkmış durumda.

Dünyanın En Büyük Derbileri

Bu İşin Zirvesi El Clasico

Örneğin dünyanın en büyük derbileri arasında başta gelen (aslında bir derbi değil!) Real Marid – Barcelona arasındaki yarış ya da bilinen marka ismiyle El Clasico, geçtiğimiz günlerde bir kez daha oynandı.

Bilet fiyatları 600 €’dan başlayan ve 2.700 €’ya kadar yükselen fiyatlarla piyasaya sunuldu. Zaten bu biletler de kısıtlı sayıda satıldı. Tam 84 ülke televizyonu karşılaşmayı naklen yayınladı. Dünya üzerinde yaşayan yaklaşık 600 milyon kişi aynı anda televizyonları karşısına geçip bu karşılaşmayı izledi. Maça akredite olan 800 gazeteci ve 300 kameraman vardı. Yaratılan ekonomik hacmi ve oluşan potansiyeli düşünebiliyor musunuz? Tek kelimeyle muazzam!

Ama tabii  bu büyük karşılaşmaları bu hale getiren, yani rekabeti bu düzeye çıkarıp pazarlanacak bir ürün haline ulaştıran elbette tarihi geçmişi ve durumsal sebepleri kadar, rekabetin içerisinde yer alanların da oluşturdukları güçlü yapı ve kadroları.

Real Madrid futbol takımının sadece oyuncu değeri 700 milyon Euro’dan fazla. Barcelona’nın kadrosu ise yine benzer değerlerde.  Bugün dünyanın en iyi isimleri bu takımlarda yer alıyor. Messi ve Ronaldo her yıl dünyanın en iyisi ödülünü birbiriyle paylaşıyor.

Dünyanın En Büyük Derbileri

Aralarındaki rekabet de gerçekten değerini hakediyor. Son maç da dahil edildiğinde oynanan 230 karşılaşmanın 92’sini Real Madrid kazanırken, 91’ini Barcelona kazanmış. Berabere biten 48 karşılaşma bulunuyor. Yani dostlar anlayacağınız başabaş bir çekişme sürüp gidiyor.

Dünyanın her yerindeki büyük rekabetlere baktığınızda, çekişmenin politik, dinsel veya etnik bir takım nedenlerle başladığını görürsünüz. Derbilerde yani aynı kentin iki takımının çekişmelerinde ise daha çok kent yapısında başlayan ve yine belirli yaşama dair sebepleri olan bir rekabetin, bugünkü ekonomik yansıması olarak ortaya çıktığı dikkatinizi çekebilir.

İskoçya’nın Celtic-Rangers rekabeti dinsel ve etnik sebeplere, katolik-protestan, İskoç(kelt)-İngiliz çekişmesine dayanır. İtalya’nın Roma-Lazio mücadelesinin kaynağı uç siyasi görüşlerdir. İspanyol rekabetlerinde etnik yapı ön plana çıkar. Kraliyetin takımı Real Madrid ile Katalan milliyetçisi Barcelona çekişmesi de bunun devamıdır.

Dünyanın en büyük derbileri arasında devamlı olarak yer alan Boca Juniors-River Plate rekabetinin ana hikayesi de, zengin-fakir karşılaşmasıdır. Fakir mahallelerin takımı Boca Juniors, zengin kesimin desteklediği River Plate ile adeta devamlı bir savaş halindedir.

Benzer nedenlerle oluşan bir durum komşu Yunanistan’da Panathinaikos-Olympiakos arasında da vardır. Zengin ve fakir muhitlerin takımları birbirlerden neredeyse nefret etmektedirler.

Bir diğer siyasi olayın futbola etkisi de Kızılyıldız – Partizan mücadelesidir.

Dünyanın En Büyük Derbileri

Peki nerede Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti? diye sorabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük çekişmesi olarak bilinen Fenerbahçe- Galatasaray derbisi de dünyanın sayılı derbileri arasında yer alıyor ama ekonomik ve tanınırlık konusunda ciddi eksiklikleri olduğu söylenebilir.

Son karşılaşmada maçı takip eden yabancı gazeteci sayısı sadece 8’di ve karşılaşmayı Türkiye dışında yayınlayan başka ülke yoktu.

Anlayacağınız bizim bol bol poh pohlayarak, internet sitelerinde düzenlenen “Dünyanın en büyük derbileri” anketlerine oy vererek en büyük derbi ilan ettiğimiz karşılaşmayı kimsenin taktığı falan da yok!

Marka değeri mi? Onu da bir ara yazıp çizeriz buralarda..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here