PAYLAŞ

Avm’ler -sevelim sevmeyelim- artık hayatımızın bir gerçeği. Özellikle boş zaman konusunda ve “hadi bir dışarı çıkalım” eyleminde ilk akla gelen tercihlerden biri. Maltepe Park AVM’de bunlardan biri.

Maltepe Park Alışveriş Merkezi

Geçtiğimiz günlerde ailem ile birlikte Maltepe Park alışveriş merkezine gittik. Maltepe Park yeni jenerasyon avmlerden olduğu için birçok avantaja sahip diye düşünüyordum. Ama bu düşüncem avm’nin otoparkına girip avm girişine yönlendiğimde adeta yıkıldı.

-2’nci katta bulunan park yerinden avm içine çıkacak asansörler çalışmıyormuş. Annemin kalçasından geçirdiği ameliyatla henüz koltuk değneği ile yürümesi bizi hakikaten zor durumda bıraktı. Çünkü görevliden aldığım bilgiyle, tekerlekli sandalyeyi de ancak danışmadan alabildiğimi öğrendim.

Binbir zorlukla (buradaki zorluktan kastım annemin yaşadıkları) yürüyen bantlara koltuk değnekleri ve bizim yardımımızla binen annemi, bantların çıkış yerinde bekleterek danışmaya yöneldim. Danışmada bulunan bayan görevli, kendilerinde tekerlekli sandalye olmadığını ama istersem en yakın nerede olduğunu öğrenebileceğini belirtti!

Sağolsun(!) öğrendikten sonra bana 3 numaralı çıkış kapısına gidersem alabileceğimi belirtti. Ben de “buraya getirtemez misiniz?” diye sordum. Annemi göstererek, ayakta benim kapıyı bulup arabayı teslim alıp geri dönmemin zaman alacağını ve onun çok yorulduğunu ekledim. Görevli bir süre boş boş bakınca “iş başa düştü” diyerek, koşar adım 3 no’lu kapıyı aradım.

Kapıya geldiğimde xray cihazından giriş yapanları kontrol eden güvenlik görevlisi arkadaşa durumu izah dttim. Kapının orada duran bir sandalyeyi göstererek kimliğimi bırakmak kaydıyla alabileceğimi belirtti. Ben de öyle yapıp sandalyeyi aldım ve geldiğim yaklaşık 400-500 metre mesafeyi tekerlekli sandalyeyle geri dönerek annemi oturtmayı başardım.

Engelliler Neden Düşünülmüş Gibi Yapılıyor?

Aklımda dönüşte ne yapacağım konusunda düşüncelerle MaltepePark Alışveriş Merkezinde dolaşmaya başladık. Kendimizce iyi bir zaman geçirdikten sonra dönüş için aşağı kata indik.

O ana kadar düşüncem “yürüyemeyen ve koltuk değnekleri ile yürüyen bantlarda aşağıya doğru inmesi mümkün olmayan” annemi asansörle veya yine çalışmıyorsa “tehlikeli bile olsa” tekerlekli sandalyeyle bantlardan indirip, onu ve küçük kızımı arabaya bindirmek, sonra da kimliğimi teslim ettiğim 3 numaralı kapıya tekerlekli sandalyeyi verip kimliğimi geri almaktı.

Bir güvenlik görevlisine “park yerine inen, çalışan bir asansör var mı?” diye sordum. Hemen bloğun arkasını tarif eden görevlinin tarifiyle asansör olan yeri buldum. Gerçekten asansör vardı ve hatta üzerinde “engelliler asansörü” yazıyordu. Bunu abartmıyorum ama gördüğüm de öyle mutlu oldum ki!

maltepe park engellilere zorluk

Engelliler Asansörüne Engel!

Tabii ki önüne çekilmiş olan kullanılmıyor-yasak veya her neyse! anlamındaki bantı görene kadar!

Annem tekerlekli sandalyeyle inmekten çok korkup ben koltuk değnekleri ile ineyim demesinden ve birkaç kez bunu denememizden sonra başarılı olamayacağımızı ve Allah korusun daha önemli birşey, bir kaza meydana gelmemesi adına bu girişimden vazgeçtik.

Yeniden “danışma”ya yöneldiğimde koca bir daire içinde oturan bir kızcağıza ne yapabiliriz, nasıl gidebiliriz? diye sormayı denedim. Onun cevabı önce “tekerlekli sandalyeyle indirin” sonrasında ise “bantlardan inin” oldu. Ben de durumu anlatıp yapamadığımızı kendisine açıkladım. Arkasından “parka inen bir asansör yok” deyip önündeki bilgisayara bakmaya başladı.

Maltepe Park Eziyeti

7 yaşındaki kızımla yürüyemeyen annemi (tekerlekli sandalyeyi de bıraktığımdan) yürüyerek(!) kapıya çıkartıp, onları orada bekletip, sonrasında park yerinden aracımı alıp bekledikleri çıkışı bulabilirsem onları almayı planladım. Kapıya geldiğimizde güvenlik görevlilerine son bir kez daha durumu anlatmak istedim.

Bunu da iyi ki yaptım. MaltepePark alışveriş merkezinin bence en mantıklı, en yardımsever ve gerçekten müşteri odaklı çalışan departmanıyla tanışmış oldum. Durumu anlattığımda görevli “Bir arkadaş size yol tarif etmek için aracınızda sizinle birlikte gelsin, ben de annenizin kapıya çıkıp beklemesine yardımcı olayım” dedi.

Bu alışveriş merkezinde ilk defa durumumuzu anlayanlar çıktı diye duygulanmadım değil!

Gerçekten de güvenlik görevlisi arkadaşın dedikleri doğrultusunda yardımcı olmalarıyla adeta bir küçük operasyon yaptık. Ben kızımla arabaya gittim bir güvenlik görevlisi arkadaş benimle araca bindi. Annemi bıraktığım güvenlik görevlisi onu kapıya getirdi ve eve dönme isteğimiz yaklaşık bir saatlik eziyetle kendi girişimlerimiz ve insani tarafı ağır basan arkadaşların yardımıyla gerçekleşmiş oldu.

Yaşadığımız sinir harbi, annemin üzüntüsü, gözünden akan moral bozukluğu yaşları ve kızımın bütün bunlara veremediği anlamsızlıklardan ve tedirginliğinden bahsetmiyorum bile.

Bir engeli bulunanların göstermelik belge ve araçları olan “MaltepePark alışveriş merkezi”ne bu ve buna benzer eziyetleri yaşamamaları adına asla gitmemelerini öneriyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here