PAYLAŞ

Herkese hayırlı olsun! Fatih Sultan Mehmed’i konu alan “Mehmed – Bir Cihan Fatihi” dizisi sonunda Kanal D ekranlarında başladı. Dizi hakkında daha detaylı bir yorum yazmak için çok erken. Birkaç bölüm izlemek gerekiyor daha. Ancak dizi daha şimdiden çok konuşulmaya başladı. Sosyal medya üzerinde baktığımda en fazla konuşulan konunun, dizide İdil Fırat’ın canlandırdığı Mara Hatun’un, Mehmed tahta geçmek için Edirne’ye doğru yola çıkarken ona söylediği “Tanrı sizi korusun!” cümlesi olduğunu gördüm. Mara Hatun kimdir? diye bilmeden bunu anlamamız zor olacak sanırım.

Mara hatun kimdir

Bu nedenle belli belirsiz ve bilinçsiz yorum yapmamak adına çok kısa olarak Mara Hatun’dan bahsedeyim.

Mara Hatun

Dizide Mehmed’e “Tanrı sizi korusun” diyen ve az önce de belirttiğim gibi İdil Fırat’ın oynadığı Mara Hatun, aslen bir Sırp Prensesidir.

Mara Hatun, tarihi notlara göre Fatih Sultan Mehmed’in üvey annesidir. Fatih’e olan bağlılığı ve Osmanlı Devleti’ne olan sadakatiyle o dönemde dikkat çeken Mara Hatun, fethe giden yolda da önemli bir rol oynamıştır.

Mehmed tarafından da sevilen Mara Hatun, Sırbistan’dan gelerek 2.Murad’ın cariyeleri arasında yer almıştır. Sırbistan Prensesi Mara, 14 yaşında Sultan Murad’a siyasi evlilik amacıyla gönderilmiştir.

Mara, çocuk doğurmamış olsa da Fatih Sultan Mehmed’e üvey annelik yapmış ve Mehmed tarafından daima sevilip saygı görmüştür.

Sultan Murad’ın ölümüyle tahta geçen Mehmed onun bilgisi ve sadakatinden her daim yaralarlanmak ister. Osmanlı’ya ve Mehmed’e olan bağlılığı Mara’yı fetihe giden yolda da önemli bir figür haline getirir.

Mara Hatun, Osmanlı çatısı altında hristiyan olarak yaşamış bir baskı görmemiş ve Osmanlı’ya hep sadık kalmıştır. Dolayısıyla dizide “Tanrı sizi korusun” cümlesi, aslında onun hristiyanlığına vurgudur. (Kaldı ki; Tanrı sözcüğü Türkçe olmasından dolayı da bu şekilde bir vurgu doğru mudur tartışılabilir!)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here