PAYLAŞ

Bu aralar turizm konusunda herkes bir şeylerden bahsediyor. Başlıklar hep proje gibi görünse ve hatta çözümmüş hissi verse de, aslında kelebek(!) görüntüsünden ileri gittiğini söylemek biraz zor gibi.
Turizm aslı itibariyle büyük bir ekonomi ve bu ekonomi hakkında her an söylenecek birçok şey bulunabiliyor. Hele ki söylemeye istekli bu kadar turizmci(!) varken kısa bir sürede felsefesi bile yapılacak aşamaya gelmek oldukça kolay görünüyor.
Herkesin fikrinin olması çok güzel gibi bir algı yaratsa da, söylenilenleri ve karşılığında yapılanları duymak/görmek sizde de bir tebessüm yaratmıyor mu? Tamam tamam kahkaha bile atanlar vardır.

turizm şurası

Öyle ki; Birileri turizmden şu kadar gelir getireceğiz diye seslenirken bir diğeri hep aynı kelime olan “gelecek sezon” şu şu pazarlarda rekor kırılacak diyor. Ağzını açan biri eğer turizmci ise “kontrollü” olarak yakınmayı tercih ederken, konuşan kişi bürokrat veya yetkili(!) biri ise de “şöyle yapacağız, böyle yapacağız” diye söze başlayıp, yüzde bilmem kaç artış ve milyon eurolar gibi sayılarla sözlerini bitirip alkış kıyamet yerine oturuyor. Turizmin yakınıldığı, şikayet edildiği bugünkü durumuna gelmesinde az çok payı olan herkesin toplanıp orada burada sempozyumlar, kongreler vs düzenlemeleri de konunun zirve noktası.
İşin ilginç yanı, turizm stk’ları olarak tanımlanabilecek bazı grupların bu tarz gelen seslere söyleyecek bir şeyleri olmadığı gibi, bırakın turizmde yatırım yapmış olmalarını veya çalışmışlıklarını, söylemlerinin bile temeli olmayan ve sadece üfüren bu zatları plaket ve ödül yağmuruna tutup, sektörel dergi, web sitesi ve basına birlikte “Çok başarılı görüşmeler yaptık.. Güvenimiz tam” açıklamaları yapmaları da sanırım artık delilik anları.

Turizm Şurası Toplanıyor

Şimdi turizm şurası var ya.. Eminim içler kıpır kıpırdır(!)
Ee.. kolay mı! Tespitler yapılacak.. Komisyonlar kurulacak, yol planları açıklanıp sonuç bildirgeleri yayınlanacak.. (Sahi yıllardır açıklanan yol planları kayıp mı ki yolları bu derece kaybettik?) Neler olacak neler..
Ha şu açıdan da bakmıyor değilim; Bugüne kadar daha lokal konuşulan bazı şeyler, daha bir yukarılara doğru tırmanma şansı yakalayacak. Belki de ses getirecek. Bu tarafına herhalde kimsenin itirazı yoktur. Ancak yukarıda saydığım turizm stk’cılarının (Turizmi bu hale getirenler de diyebiliriz), turizmle ilgili fakültelerinde hala “Turizm çeşitleri” diye başlayıp iki veya dört yıl teorik kitap satan üniversite temsilcileriyle konuyu nasıl çözebileceklerini yine de merak ediyorum işte.
Bir cümle daha ekleyip bitireyim. Bu sektörde devletin katkısını birkaç kriz yılı beklemeden “şura” toplayabilecek kadar planları ve projeleri olan, çözüm odaklı, süreklilik peşinde ve tabii ki hızlı ve isabetli karar alanlar ön plana çıkmadıkça toplanan bu şuralar ne yazık ki ileride “Geleneksel” ön ilavesi almak zorunda kalır. Benden söylemesi..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here