PAYLAŞ

4-6 şubat tarihlerinde bu yıl ikincisi düzenlenen “World Tourism Forum Global Meeting”deydim. Turizmin Davos’u iddiasıyla yola çıkılan iddialı bir organizasyon olan WTF, aynı zamanda uzun sürecek bir maraton şeklinde planlanmış olduğundan, yıl boyunca çeşitli buluşmalarla çeşitli coğrafyalarda bölgesel toplantılar gerçekleştirecekler.

World Tourism Forum Global buluşmasına katılmadan önce yılın son günlerinde “World Tourism Forum – Mediterranean Meeting”de blogging konulu panele konuşmacı olarak katılmış ve organizasyonun tamamından büyük keyif almıştım. Blogger Casting’den Murat Özbilgi’nin moderatörlüğünü yaptığı panele, benim dışımda Gezimanya’dan Tuğçe Yılmaz ve Mountains & Monkeys Media’dan Laurel Robbins konuşmacı olarak katılmıştı.

World Tourism Forum Global Meeting için de, blogging konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelin dışında gerçekten önemli bir blogger organizasyonu vardı. WTF’un Blogger Casting  ile yaptığı işbirliği çerçevesinde 45’i yabancı olmak üzere 130 seyahat blogger’ı İstanbul’da WTF için buluştu. Çeşitli etkinlikler ile geçen üç gün içerisinde yine Murat Özbilgi’nin moderatörlüğünü yaptığı bir blogging paneli gerçekleştirildi.

World Tourism Forum Global Meeting’de Başka Ne Vardı?

WTF gerçekten önemli bir sektör buluşmasına aday olduğu kadar vizyoner düşünce yapısı ve organizasyona katılan konuşmacılar bakımından da sanırım son yıllarda gerçekleştirilen en önemli turizm zirvelerinden biri.

Öncelikle Cumhurbaşkanlığı boyutunda devletin desteğini almış durumda ve bunu en iyi şekilde hissettiriyor. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşması yapması planlanan ancak yurtdışı gezisi sebebiyle kapanış konuşmasını gerçekleştirmek için foruma katılması çok önemli bir detay.

Yine başta Kültür ve Turizm bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlıklarında ilgi gösterdiği WTF’nin önümüzdeki yıllarda önemli bir forum halini alması kaçınılmaz görünüyor.

World Tourism Forum Global Meeting - Lütfi Kırdar

WTF süresince önemli markaların sponsorluk ve destek olarak organizasyona büyük destek verdiklerini görmek de, içinde bulunduğumuz turizmin zor dönemlerinde beni sevindiren bir durum oldu. Fuayede oluşturulan fuar alanı öyle etkileyici ve etkileşimciydi ki, bana kalırsa bir çok büyük fuarın örnek alması gerekir. Butik ama etkili bir konumlandırmanın katılımcı kurum ve firmalarla oluşturduğu sinerji kadar standlarda bulunan yetkili kişilerin iletişimleride dikkat çekiciydi.

World Tourism Forum Global Meeting

Üç gün boyunca çeşitli başlıklarda birçok salonda ayrı veya eşzamanlı gerçekleştirilen oturumlarda ilgi çekici konular üzerine gidildi. Online Tourism, Blogging, media gibi başlıklarda yapılan toplantıların kalabalıklığı izlenmesi gereken trendleri de ipucu olarak sağlıyor gibiydi.

WTF hakkında birçok şey anlatılabilir. Ancak çok uzatmadan olumlu-olumsuz izlenimlerimi kısa başlıklar halinde aktarmak istiyorum.

  • Organizasyonun gerçekten büyük bir çapta olması küçük hatalara yol açmasını engelleyemiyor. Ancak WTF yönetimi bu işlerin altından başarıyla kalkarak katılımcılara pek de birşey hissettirmediler.
  • Oturumlardan izlediklerimden bazıları belki sürelerin kısa olması, belki katılımcıların performansı belki de moderatörlerin serbest konu seçebilmesi bakımından zayıf geldi. World Tourism Forum istanbul - Gala Gecesi
  • Turizmin geleceği hakkında oldukça sayıda başlık olması dikkat çekiciydi.
  • Turizmle bağlantılı, detinasyon pazarlama konuları, online etkisi gibi bağlantılı konuşmacılar ilgimi çekti. Açılış günü Arkın Kol’un Turizm ve Sinema konulu konuşması hem farklı hem de konuşmacının performansı bakımında bence en başarılı içerikti.
  • Böylesi bir organizasyon İstanbul gibi bir megapolde gerçekleştirildiğinde, hava şartları ve trafik durumu facia haline dönebiliyor. Bu durumda da izleyici sayısında bu potansiyellere rağmen bir düşüklük oldu. Ancak oturumlar yeterince doluydu. Hatta bazılarında ayakta kalmak durumundaydım.
  • Çırağan Kempinski’de yapılan Gala Gecesi oldukça iyi bir şekilde gerçekleşti. Katılım yoğun, gece gayet ihtişamlıydı.

WTF ülkenin gururu olabilecek bir potansiyele sahip bir organizasyon. Bu nedenle ciddi anlamda sahip çıkılmalı, arkası gelmeli ve destekler esirgenmemeli.

World Tourism Forum Global Meeting - çırağan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here